Наукові конференції України, VІIІ Всеукраїнська науково-практична конференція «Сучасні підходи до управління підприємством»

Розмір шрифту: 
Нестабільність курсу валюти в Україні
Marina Viktorovna Murashova

Остання редакція: 2015-04-22

Тези доповіді


УДК 336.75

Мурашова М.В.

Студентка 2 курсу ФММ, УВ-32

Науковий керівник Чорній В.В.

асистент кафедри менеджменту

Національний технічний університет України «КПІ», м.Київ

Нестабільність курсу валюти в Україні

В даній статті розглядається проблема зміни курсу валюти в Україні в сьогоднішніх умовах. Визначено негативні та позитивні наслідки різких підйомів та спадів курсу гривні. Проведено дослідження динаміки зміни курсу валюти за останні місяці 2015 року. Наведено шляхи подолання цієї проблеми.

Ключові слова: курс валюти, знецінення грошей, нестабільність курсу валюти, девальвація, ревальвація.

The article looks into the problems related to the Ukrainian currency rate at the present time. All of the negative and positive outcomes of fast growth and the decline in the hryvna currency rate which have been analysed between Januar-March 2015. The methods of correction has been discussed.

Keywords: exchange rate, currency devaluation, unstable currency rate, devaluation, revaluation.

Постановка проблеми. Курс валюти є вагомим інструментом для політики держави, ефективне регулювання курсу є одним з основних для формування позитивної динаміки макроекономічних показників, є вагомою складовою нарощування виробництва та збільшення чистого експорту.

Валютний курс регулює діяльність багатьох економічних сфер країни. Зміна валютного курсу може мати як позитивні так і негативні наслідки у різних сферах економіки.

На сьогодні, дана проблема є дуже актуальною для всіх громадян України, оскільки, курс гривні є досить нестабільним, що призводить до негативних наслідків для економіки країни.

Аналіз останніх досліджень та публікацій. Значну увагу аналізу даної проблеми приділяли в своїх працях такі науковці, як: Олена Бєлан, Андрій Новак, Мар’ян Заблоцький, Артем Біденко та інші. Проте, не вирішеним залишається питання пошуку шляхів  стабілізації курсу.

Постановка завдання. Проаналізувати сучасний стан курсу валюти в Україні. Визначити негативні та позитивні наслідки різких підйомів та спадів курсу гривні. Провести дослідження динаміки зміни курсу валюти за останні (2013-2015) роки та знайти шляхи подолання цієї проблеми.

Виклад основного матеріалу. Валютний курс - це один з головних макроекономічних показників. Через курс валюти нацбанк впливає на стан платіжного балансу країни. Валютний курс є важливим елементом у механізмі міжнародних економічних відносин, саме тому, сучасна наука і практика приділяють велику увагу методам курсоутворення.

Валютний курс - ціна національної грошової одиниці, виражена в грошовій одиниці іншої держави [2]. Фіксація валютного курсу здійснюється або відповідно до золотого паритету, або за міжнародною угодою. Він є економічним показником, який відображає тенденції внутрішнього економічного розвитку певної країни, а також її стан та перспективи її зовнішньоекономічних відносин.

Ревальвація – зниження курсу національної валюти до іноземних валют або міжнародних розрахункових одиниць. Відображає підвищення купівельної спроможності національної валюти щодо іноземних валют [2].

Девальвація – підвищення курсу національної валюти по відношенню до іноземних валют або міжнародних розрахункових одиниць [2].

Протягом останніх років в Україні, ми спостерігаємо різку девальвацію гривні. Починаючи з 2014 року, в країні щодня змінюється курс гривні. Вже досить тривалий час, в багатьох банках не працюють обмінники. Підіймається ціна на паливо, продукти харчування та інше. Все це, є наслідком політичної ситуації в країні, особливу роль цього аспекту відіграють воєнні дії на Сході України.

 

Рис. 1. Динаміка зміни офіційного курсу гривні до долару США, НБУ

(з 1 січня по 7 березня 2015 року) [1]

На даному графіку зображено як змінювався курс гривні до долара, починаючи з двадцять шостого січня і до десятого березня. Йде дуже різка зміна, що не може мати гарний вплив на економіку країни. До важливих курсовпливаючих чинників, також треба зарахувати динаміку зміни цін на внутрішньому ринку. Якщо ціни на експортні товари різко зростають, тобто, якщо в країні починається інфляція, то наслідком і проявом цього виступає падіння платоспроможності держави. Також, на курс валюти впливає і такий чинник, як перехідна економіка України, так як, загальні умови функціонування ринкової економіки ще недостатньо стійкі.

Розрізняють два основних види курсу валюти: фіксований і плаваючий.

Фіксований курс – це курс, який на певний термін встановлюється як незмінний, незалежний від змін у попиті та пропозиції. Фіксований курс змінюється офіційно, шляхом підвищення курсу національної валюти або її зниження [3]. Як правило, центральний банк встановлює курс стосовно до якоїсь провідної валюти або до колективної валюти.

Плаваючий курс – це режим валютного курсу, за якого він змінюється під впливом  попиту та пропозиції [3]. Також цей курс може бути вільно плаваючим, тобто не залежати від валютного курсу будь-якої іншої країни. Такий курс визначається співвідношенням попиту та пропозицію на дану валюту. Або плаваючий валютний курс ще може бути колективним плаваючим. Це означає, що країни – члени певного угрупування разом змінюють курс своїх валют, щодо валют тих країн, які не входять до їх групи.

Доволі часто використовують режим регульованого плаваючого курсу. Він полягає в тому, що країна певним чином коригує свій плаваючий валютний курс. Це досягається, через здійснення валютних інтервенцій, з метою не допустити сильних, небезпечних для економіки коливань валютного курсу.

Висновки. На сьогодні, в Україні курс валюти у вільному плаванні, хоча і частково регулюється. Такий режим валютного курсу призводить до негативних наслідків. Ціни на імпортні товари, автомобільне пальне, комунальні платежі досить зростають, також спостерігаємо зростання цін і на експортні товари, проте, заробітні плати залишаються незмінні. Все це, призвело до збіднення значної частини населення. Як наслідок, нестачі в країні державного бюджету – багато людей скорочують або звільняють з робіт, закриваються багато приватних підприємств, тим самим, збільшується безробіття. Багато людей, виїжджає на заробітки за кордон. Всі ці фактори негативно впливають на розвиток економіки. І хоч, за останні два тижні курс гривні більш-менш стабілізувався, але ситуація на валютному ринку України далека від стабільності. На ринкові фактори впливає геополітична ситуація в країні, зміна економічного балансу на Сході країни і непередбачуваність в діях нового правління і Верховної Ради. Негативні настрої на валютному ринку також поглиблюються через паніку у населення, які починають різко знімати всі свої кошти, які лежать на депозитах у банках, відповідно велика кількість банків стає банкрутами.

Тим не менш, є декілька шляхів, які можуть значно вплинути на стабільність гривні в Україні:

  1. Реформи. Україна може отримати кредитні транші від МВФ, за умови проведення певних реформ.
  2. Збереження золотовалютного резерву.
  3. Зростання економіки країни.
  4. Припинення військових дій на сході України.

Нажаль, на даний момент не можливо зробити конкретний прогноз майбутньої ситуації в країні. Але можна сказати, що є два шляхи прогнозу: позитивний та негативний. В кращому випадку, багато експертів кажуть що курс валюти в Україні стабілізується приблизно на рівні 18-19 гривень за долар, а в гіршому випадку – ціна на долар може зростати ще більше на 2016 рік.

Література:

  1. Веб-сервіс офіційної інформації. [Електронний ресурс] Режим доступу: http://curr.proext.com/
  2. Офіційне інтернет-представництво Національного банку України. [Електронний ресурс] – Режим доступу: http://www.bank.gov.ua/control/uk/publish/article?art_id=123179#top
  3. Навчальні матеріали онлайн. Підручник з фінансів. [Електронний ресурс] – Режим доступу: http://pidruchniki.com/10310208/finansi/fiksovaniy_kurs_valyuti

Ключові слова


курс валюти, знецінення грошей, нестабільність курсу валюти, девальвація, ревальвація