ІНВЕСТИЦІЙНЕ ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ ДЕРЕВООБРОБНОЇ ГАЛУЗІ УКРАЇНИ
Анотація
Інтенсивний перехід до конкурентоспроможної моделі національної економіки є передумовою співробітництва зі світовою системою господарювання, у якій інвестиції є важливим економічним важелем. Створення відкритої, експортоорієнтованої, моделі економіки України значною мірою залежить від ступеня активності вітчизняних та іноземних інвесторів, інтенсивності міжнародного руху капіталів та поділу праці.Базуючись на розглянутих підходах до трактування поняття «прямі іноземні інвестиції» [1, 2], сформовано визначення досліджуваної категорії – це внесення різних типів цінностей (майнових та немайнових) суб’єктами інвестиційної діяльності в об’єкти підприємницької діяльності, що зумовлює розширення виробництва на світовому ринку та є передумовою одержання додаткового прибутку або соціального ефекту.
Деревообробна промисловість України, основу якої становлять лісогосподарські, лісозаготівельні, деревообробні та інші підприємства лісоресурсного спрямування, – важлива складова економіки держави. У 2016 р. деревообробні підприємства експортували деревини і виробів з неї на суму 1148,4 млн. дол. США (8,5 % загального обсягу експорту товарів з України в країни ЄС), у порівнянні із 2012 р. показник зріс на 58,1 %. Зазначена динаміка є наслідком зростання торгівлі у досліджуваних товарних категоріях: експорт деревини і виробів з неї зріс на 40,5%, корку та виробів з нього – 78,3%, маси з деревини – у 13 разів, паперу та картону – 23,3 %, друкованої продукції – у 4 рази, меблів – у 2,5 рази [3]. З огляду на проведене дослідження діяльності вітчизняних деревообробних підприємств, слід зазначити що вони маютьзначний невикористаний експортний потенціал, який у перспективі може сприяти розширенню міжнародного співробітництва та забезпечити соціальний ефект у вигляді зростання доходів населення, що є передумовою активізації платоспроможного попиту та забезпечує ланцюгову реакцію позитивних змін в національній економіці. Проте для його розвитку необхідно залучення додаткових коштів, як всередині країни (капітальні інвестиції) так із зовні (прямі іноземні інвестиції) та створення сприятливого інвестиційного клімату.
Введення мораторію на експорт необробленої деревини [4] покращило передумови для залучення в деревообробну галузь як капітальних, а й прямих іноземних інвестицій, що є передумовою створення додаткових потужностей для обробки понаднормових обсягів деревини.Загальний обсяг капітальних інвестицій, освоєний підприємствами та організаціями України у І пів. 2017 р. – 155 млрд. грн, на 29,1 % більше у порівнянні з І пів. 2016 р. Капітальні інвестиції у сфері лісового господарства та лісозаготівлі за І пів. 2017 р. становили 259,8 млн. дол. США, що на 28,2 % менше, ніж у відповідному періоді попереднього року. У загальній структурі обсягу освоєних капітальних інвестицій ця сфера охопила лише 0,2 %.ЗаІ пів. 2017 р.було освоєно капітальних інвестицій підприємствами деревообробної, паперової та меблевої галузей, а саме:виготовлення виробів з деревини, виробництво паперу та поліграфічна діяльність — 3068 млн. дол. США, вдвічі більшеніж у відповідному періоді попереднього року (1,98 % від загального обсягу інвестицій); виробництво машин і устаткування для сільського та лісового господарства — 186 млн. дол. США, що на 53,0 % більше (0,2 % від загального обсягу); виробництво меблів — 819,1 млн. дол. США, що майже втричі більше(0,52 % від загального обсягу капітальних інвестицій).Обсяг прямих іноземних інвестицій у 2016 р. у досліджувану галузь становив 400.7 млн. дол. США, а на початку 2017 р. показник зріз на 2,0% (до408,3 млн. дол. США)[3].
Покращення торговельних позицій України,у перспективі, стимулюватиме іноземних інвесторів до відкриття виробничих потужностей та локалізації виробництва, тим самим створюючи додатковий національний дохід та забезпечуючи зайнятість населення. Разом з тим, формування цілісного механізму захисту та підтримки національних виробників в деревообробній сфері сприятиме підвищенню їх конкурентних позицій та збільшенню доданої вартості, що сприятиме модернізації вітчизняної деревообробної промисловості.
Посилання
Про режим іноземного інвестування: Закон України від 19.03.1996 р. №93/96: за станом на 15.01.2011 р. // Відомості Верховної Ради України. – 1996. – № 93. – Ст. 80.
TradeandInvestment [Електронний ресурс] WorldTradeOrganization. – Режим доступу: https://www.wto.org/english/tratop_e/invest_e/invest_e.htm.
Державна служба статистики України [Електронний ресурс]. – Режим доступу: http://www.ukrstat.gov.ua/.
Закон України «Про особливості державного регулювання діяльності суб’єктів підприємницької діяльності, пов’язаної з реалізацією та експортом лісоматеріалів» від 9.04.2015 № 325-VIII // Відомості Верховної Ради України. – 2015. – № 2860-IV. – Ст. 291