РОЛЬ КОГНІТИВНИХ ТЕХНОЛОГІЙ В УМОВАХ ТРАНСФОРМАЦІЇ ТЕХНОЛОГІЧНИХ УКЛАДІВ

Автор(и)

  • Марина Павлівна Лазаренко

Анотація

За прогнозами вчених, при збереження нинішніх темпів техніко-економічного розвитку шостий технологічний уклад вступить у фазу поширення в 2010–2020 рр., а у фазу зрілості – у 2040 р. [1, с.70].Поряд із тим про шостий технологічний уклад В Україні говорити ще рано.

Входження України в шостий технологічний уклад не самоціль, а питання виживання, розвитку економіки, забезпечення безпеки та міжнародного статусу країни, досягнення високого рівня добробуту та підвищення якості життя населення країни.

В Україні на даний момент переважає доля третього (58%) та четвертого технологічних укладів (38%) з дуже низьким відсотком технологій п’ятого укладу (близько 4%), а технології шостого укладу майже відсутні(<1%). Таким чином, в економіці України спостерігається її невідповідність сучасним викликам світового економічного розвитку. Це є підтвердженням важливості розвитку саме в напрямі новітніх укладів, оскільки саме вони дозволять перейти на новий тип економіки.

Формування кожного наступного технологічного укладу відбувається не стрибкоподібно. У рамках попереднього технологічного укладу зароджуються основи наступного, тобто новий цикл технологічного розвитку починається тоді, коли попередні інновації повністю реалізуються у виробництві. Зміни технологічних укладів та їх безпосередній вплив на розвиток виробництва поступово змінює суспільну формацію. Згідно з прогнозами, у рамках шостого технологічного укладу буде вичерпаний потенціал напівпровідникових структур, а подальший розвиток комп'ютерної техніки стане можливим уже на базі біотехнологій; перспективними стануть взаємопроникнення обчислювальної техніки й біологічних процесів, поширення приладів з прямим доступом до нейронів [2, с.268].

Наступний сьомий технологічний уклад пов’язують з розвитком когнітивних технологій, які пов’язані з вдосконаленням менталітету ,процесів пізнавання та навчання людини.

Так, на сьогодні прогнозується наявність п’яти когнітивних технологій, які змінять світ.

1. Нейровізуалізація. Ці знання є базою для багатьох інших когнітивних технологій;

2. Когнотропні препарати. Ліки, що поліпшують інтелект і пам’ять, скорочують сон і допомагають сконцентруватися, стають усе ефективнішими;

3. Когнітивні асистенти. Це системи адаптивної підтримки людини в динамічно мінливих технічних середовищах;

4. Мозко-машинні інтерфейси. На сьогодні розроблені й успішно використовуються системи керування комп’ютером за допомогою камери, що стежить за напрямком погляду, електроенцефалографії інших методів, що дозволяють програмі вгадувати ваші бажання і виконувати уявні команди.

5. Штучні органи почуттів. Когнітивні технології запропонують нам принципово нові розширення. [3, с.12].

Під когнітивними технологіями розуміють широкий спектр технологій раціоналізації і формалізації інтелектуальних систем для генерації та функціонування знання, експертизи, комунікації та прийняття рішень.

Інструменти когнітивних технологій можливо застосовувати для розв’язання різних задач, а саме: управління бізнес-процесами; підтримка управлінських рішень; аналітичне програмне забезпечення та сервіс; оптимізація управління ризиками; транзакції та блокчейн.

Найважливіші чинники запровадження когнітивних технологій – наявність потрібних знань, фінансове та організаційне забезпечення їх поширення у суспільстві, зокрема через когнітивні підсистеми менеджменту й маркетингу підприємств. Стосовно когнітивних технологій, на відміну від багатьох інших сфер, суспільство перебуває на початку шляху, але у цій сфері величезний потенціал розвитку.

 

Посилання

Василенко В. Технологические уклады в контексте стремления экономических систем к идеальности / В. Василенко // Соціально-економічні проблеми і держава. – 2013. – Вип. 1(8). – с. 65–72.

Синицкий А. В. Концепция технико-экономических укладов как инструмент исследования долгосрочного экономического развития (на материалах США в XX в.) / А. В. Синицкий // Методология экономической науки и методика преподавания экономической теории: материалы Ломоносовских чтений экон. фак-та МГУ им. М. В. Ломоносова за 2005–2006 гг. Ч. 1. Монография / под ред. К. В. Папенова, М. М. Крюкова, К. А. Хубиева. – М. : Грант Виктория ТК, 2006. – С. 264– 275.

Технологічна модернізація промисловості України / За ред. Л. І. Федулової; Ін-т екон. та прогнозув. – К., 2008. – 472 с.

##submission.downloads##

Опубліковано

2018-06-03

Номер

Розділ

Інноваційно-інвестиційне підприємництво як основа економічного зростання