РОЛЬ ПРОЕКТНОГО ПІДХОДУ В ЗАБЕЗПЕЧЕННІ ІННОВАЦІЙНОГО РОЗВИТКУ ПІДПРИЄМСТВА
Анотація
В Україні продовжує розвиватися новий напрямок в управлінні бізнесом - «проектний підхід». Він базується на теорії менеджменту, маркетингу, психології та ряду інших наук. Застосування цього напрямку допомагає у прийнятті правильного управлінського рішення.
Базовою одиницею проектного підходу є поняття проекту. Незважаючи на досить тривалий термін існування управління проектами в якості самостійної галузі, управлінське трактування поняття проекту продовжує відчувати на собі вплив тенденцій, що відбуваються в розвитку теорії і практики управління проектами [1].
Проект визначається як задум: має чітко сформульовану мету, що носить разовий характер; найчастіше орієнтований на перспективу; обмежений по персоналу, фінансам та інших ресурсів, з чітким встановленням термінів початку і закінчення робіт; відрізняється комплексністю, невизначеністю і ризиками.
Проектне управління включає в себе не лише управління проектами, а й управління портфелем проектів і програм. І все більше компаній розуміють ефективність інвестування грошей, часу і ресурсів в підвищення компетенції управління проектами. Завдяки розвитку проектного управління в компанії можна досягти скорочення витрат, підвищити результативність, поліпшити взаємодію з клієнтами та акціонерами компанії, а також отримати більше конкурентних переваг [3].
Інноваційний розвиток - це не тільки основний інноваційний процес, а й розвиток системи факторів і умов, необхідних для його здійснення, тобто інноваційного потенціалу. Під інноваційним розвитком приймається, перш за все, послідовність реалізованих нововведень. Він більш успішний, коли охоплює не одну вузьку область, а включає в себе також сфери, що впливають на загальний результат (управління, маркетинг, навчання персоналу, фінанси, продаж і т.д.). Отже, інноваційний розвиток має носити комплексний характер [1].
Кожен інноваційний намір може здійснюватися на підприємстві у формі проектного менеджменту, який трактується як концепція організації і управління комплексними, невизначеними, ризиковими намірами.
Обґрунтування можливості і доцільності використання методології проектного менеджменту в якості бази для планування і управління інноваційними процесами вимагає порівняння характеристик і особливостей проектів та інновацій. Крім того, необхідно розробити методику кількісного визначення граничної величини, при досягненні якої інноваційний задум доцільно розглядати як проект.
Забезпечення інноваційного розвитку полягає у підвищенні ефективності діяльності підприємства на основі розробки, освоєння і використання сукупності інновацій, включаючи нові продукти, технологічні процеси, організацію виробництва продукції, просування продукції до споживача, надання інжинірингових послуг і т.д. [2].
Для забезпечення ефективного проектного управління інноваційним розвитком виділяють ряд важливих елементів, які повинні бути реалізовані в ході підготовки проекту: 1) розуміння на всіх рівнях організаційної структури суті проектного управління; 2) зацікавленість і підтримка проекту вищим керівництвом організації; 3) здатність підрозділів і служб організації адаптуватися до роботи в умовах проектного управління; 4) відповідність керівника проекту критеріям відбору (чітка орієнтація на отримання конкретних результатів на певний термін, повне розуміння організаційних цілей, прагнення внести особистий внесок у їх досягнення, навички роботи з людьми); 5) наявність у керівника справжніх якостей лідера [2].
Отже, з метою забезпечення інноваційного розвитку підприємствам доцільно використовувати проектно-орієнтований підхід до управління, оскільки саме розробка і реалізація проектів забезпечує постійний розвиток організації та швидке реагування на мінливі умови зовнішнього та внутрішнього середовищ діяльності підприємства.
Посилання
Компанейцева Г. А. Проектный подход: понятие, принципы, факторы эффективности / Научно-методический электронный журнал «Концепт». – 2016. – Т. 17. – С. 363–368.
Ильина О. Н. Системный подход к управлению проектами в организации / О. Н. Ильина. – М.: Креативная экономика, 2012. – 186 с.
Коженко Я.В. Современные тренды инновационного развития экономики / Я.В. Коженко. - Уфа: «ОМЕГА САЙНС», 2016. - 108 с.