АКТУАЛЬНІСТЬ УПРАВЛІННЯ ПРОЕКТАМИ НА ПІДПРИЄМСТВАХ УКРАЇНИ

Автор(и)

  • Вікторія Євгенівна Чухліб студентка, Національний технічний університет України «Київський політехнічний інститут імені Ігоря Сікорського», Україна

Ключові слова:

управління проектами, проектний менеджмент, проектний підхід, управління підприємствами

Анотація

Довгостроковий розвиток компанії будь-якого масштабу вимагає визначення основних складових: стратегії розвитку; способів і технологій здійснення конкретних ініціатив розвитку, та необхідних для цього ресурсів.

Для їх мінімізації проблем, що виникають у ході реалізації стратегії розвитку компанії використовують проекти розвитку, якими ефективно керують за допомоги системи управління проектами.

Управління проектами являє собою методологію організації, планування і координації використання людських і матеріальних ресурсів протягом проектного циклу. Вона спрямована на ефективне досягнення цілей проекту шляхом застосування системи сучасних методів, технік і технологій управління [1, c. 18].

Досвід таких країн, як США, Японії, Південної Кореї, свідчить, що управління проектами в умовах мінливого зовнішнього середовища є однією з найважливіших складових систем менеджменту підприємств. А згідно досліджень IPMA (Міжнародної асоціації управління проектами), використання сучасних підходів та методологій управління проектами дозволяє економити близько 20-30% часу, та 15-20% коштів, які витрачаються для здійснення програм та проектів [2].

Один із найвідоміших фахівців у сфері проектного управління Гарольд Керцнер у своїх роботах наводить «5 питань», які вимірюють необхідність впровадження системи управління проектами в організації:

1. Чи складні проекти технічно?           

2. Чи присутні змінні або суворі обмеження з боку навколишнього середовища або регулюючих органів?

3. Чи обмежені часові або бюджетні рамки?

4. Чи існує необхідність інтегрувати декілька задач?

5. Чи потрібно розширювати межі функціональності в декількох напрямках?

При умові позитивної відповіді хоча б на одне, виникає необхідність впровадження проектного управління на підприємстві [3].

Управління проектами на підприємстві і комплексне налаштування процесів управління всередині підприємства можуть надати істотну допомогу в розвитку економіки компанії в позитивному напрямку.

Аналіз вітчизняних підприємств дозволив виділити найактуальніші проблеми. Серед таких:

-      неповне завантаження виробничих потужностей;

-      організаційна структура управління, заснована на бюрократичних принципах;

-      неефективне використання ресурсів та дефіцит фінансування;

-      специфічний процес виробництва: одиничні замовлення або виробництво малими серіями.

Саме проектний підхід дозволить вирішити ці проблеми та забезпечити високу ефективність проектно-орієнтованої діяльності. Оцінюючи сучасне поширення методології управління проектами в світі стає очевидним, що управління проектами використовується не в будь-яких виняткових випадках, а, навпаки, все частіше стає стандартним способом ведення бізнесу. Все більша частка робіт в звичайних компаніях виконується як проекти. За оцінками експертів, в майбутньому очікується збільшення частки проектного управління, в тому числі в галузі стратегічного планування та розвитку організацій.

Проте проектне управління поки що не має такого широкого розповсюдження на підприємствах України. Це пов’язано, в першу чергу, з тим, що це принципово нова організаційна та ринкова культура для підприємців, керівників та менеджерів. Тому постає питання розробці та наданні методичних порад щодо впровадження проектного менеджменту на вітчизняних підприємствах.

Науковий керівник: к.е.н., доц. Жигалкевич Ж.М.

Посилання

Мазур И.И., Шапиро В.Д., М12 Управление проектами: Учебное пособие / Под общ. ред. И.И. Мазура. – 2-е изд. – М.: Омега-Л, 2004. – с. 664.

Офіційний сайт Міжнародної асоціації управління проектами (IPMA) [Електронний ресурс] –Режим доступу: http://www.ipma.world/

Онишкевич О.В., Актуальність проектного підходу в управлінні підприємствами [Електронний ресурс] / Онишкевич О.В.,. // Економіка і суспільство – 2016 – Випуск 6. Режим доступу: http://economyandsociety.in.ua/journal/6_ukr/34.pdf . – Назва з екрану

##submission.downloads##

Опубліковано

2018-06-04

Номер

Розділ

Менеджмент сучасного бізнесу в умовах трансформаційних перетворень економіки