ІННОВАЦІЇ В СИСТЕМІ СУЧАСНОГО ОСВІТНЬОГО МЕНЕДЖМЕНТУ

Автор(и)

  • Єлизавета Олександрівна Снітко Луганський національний університет імені Тараса Шевченка, Україна
  • Юрій Захарович Драчук Національний технічний університет України «Київський політехнічний інститут імені Ігоря Сікорського», Україна

Ключові слова:

освітній менеджмент, інновації, вища освіта

Анотація

Якісна освіта сьогодні виступає  умовою забезпечення сталого демократичного розвитку суспільства.. Знання та вміння їх використовувати в досягненні конкурентних переваг сьогодні по своїй суті  є конкурентною перевагою.

Виробництво сьогодні - це багато в чому інтелектуальна діяльність, тобто у великій мірі нематеріальний, інноваційний внесок інженерів, бухгалтерів, конструкторів, дизайнерів, HR-менеджерів, маркетологів, IT-фахівців. Основна частина економічного ефекту досягається за рахунок вживання нових знань, всеосяжного навчання персоналу і співпраці з партнерами та контрагентами. Особливість економіки,  заснованої на знаннях, це значне зростання ролі менеджменту в галузі інтелектуальних ресурсів. В цьому сенсі надзвичайного значення набувають інноваційні процеси в освітній системі. Необхідність розвитку інноваційних процесів у сфері вищої освіти признається на всіх рівнях системи освіти. Матеріальна зацікавленість в інноваційній діяльності, об’єднання  вузівських колективів, співпраця в інноваційних процесах, зацікавленість викладацького складу, їх вміння  міняти звичні форми і методи розвитку інноваційних процесів – це фактори, що обумовлюють і вдосконалюють рівень сучасного освітнього менеджменту, освітньої інновації.

Інноваційний процес в освітній системі  включає ряд  складових, що стосуються  створення, освоєння та застосування нововведень, де  констатується, що змінювати, як змінювати, хто має робити зміни, для чого проводити зміни і як визначити їх оптимальність та ефективність. При цьому виділяються критерії інновацій, де  ключовим є ефективність. Будь-яка інновація покликана забезпечувати ефективність освітнього процесу,  у рамках якого здійснюється мінімально необхідна сукупність інновацій, що дає змогу значно підвищити його ефективність [1, с.159].

У галузі вищої освіти має бути місце  інноваціям, що є умовою конкурентоспроможності вищих навчальних закладів: інновації в змісті вищої освіти; інновації в педагогічному процесі; інновації в організаційних структурах вищої освіти; інновації в діяльності та відносинах між викладачами і студентами; інновації у сфері освітніх послуг, розвиток співпраці з соціальними партнерами, замовниками кадрів; інновації в галузі міжнародного співробітництва вищих навчальних закладів [2, с. 107].

Інноваційні процеси розвиваються на різних рівнях системи вищої освіти і стосуються різних компонентів освітнього процесу. Для прикладу: 1) молодіжна зарубіжна програма Форуму «Відкриті інновації», що  проводиться з 2012 року, заходи якої  сформовано так, щоб забезпечити талановиту молодь можливості стати учасниками обговорення питань глобального розвитку, відвідати провідні інноваційні центри світу, обмінятися досвідом з колегами з інших країн і отримати консультації провідних експертів в сфері високих технологій. Міжнародна група «100 інноваторів» в рамках Молодіжної програми щорічно формується за результатами експертного відбору заявок стартап-команд з усього світу. Учасником групи може стати автор або представник інноваційного проекту, яким не виповнилося 36 років. Ті, що  пройшли відбір стартаперів,  приймають  участь в заходах ділової програми Форуму «Відкриті інновації», зустрічаються  з потенційними інвесторами, отримують  можливість взяти нову висоту в розвитку свого проекту; 2) Білоруський державний університет запрошує для  участі у II Міжнародному конкурсі стартап-проектів "BizTech BSU StartUp Contest", що представляється як . майданчик для публічного представлення бізнес-ідей і потенційних стартапів з їх захистом перед представниками бізнес-спільноти, банківського сектора і професорсько-викладацького складу; 3) В Україні присутні свої  специфічні особливості та проблематика розвитку стартап руху в умовах вітчизняного економічного середовища, де.сформульовано  напрями й чинники  його активізації для забезпечення технологічного оновлення та економічного прориву [3].

Метою навчання сьогодні поряд з  придбанням знань і навичок, необхідних безпосередньо для здійснення трудової діяльності, є й формування професійних компетенцій.

 

Біографія автора

Юрій Захарович Драчук, Національний технічний університет України «Київський політехнічний інститут імені Ігоря Сікорського»

доктор економ. наук, проф.

Посилання

Алфімов Д.В. Інноваційна освітня система вищої школи: шляхи відродження // Педагогічні інновації: ідеї, реалії, перспективи: зб. наук. пр. / Ред. кол. Л.І. Даниленко та ін. – К.: Логос, 2000. – С. 158 – 160. .2. Навроцький О.І. Вища школа України в умовах трансформації суспільства. Монографія. – Х.: Основа, 2000. – 240 c. 3. Кравченко М. О. Розвиток стартап компанії на основі співробітницького підходу / М. О. Кравченко // Інтелект ХХІ: науковий економічний журнал. — 2016. — Випуск 5. — С. 75-79.

##submission.downloads##

Опубліковано

2018-05-23

Номер

Розділ

Інноваційно-інвестиційне підприємництво як основа економічного зростання