ІНСТИТУЦІЙНА ПІДТРИМКА ПРОЦЕСУ ФОРМУВАННЯ ЕКОНОМІЧНОЇ БЕЗПЕКИ І СТІЙКОСТІ МАШИНОБУДІВНИХ ПІДПРИЄМСТВ
Анотація
Сучасні ринкові відносини, невід'ємними характеристиками яких є високий ступінь невизначеності та ризику, нестабільність ринкового середовища, яке й досі перебуває на стадії формування, створюють все більш складні умови для адаптації та ефективного функціонування підприємницьких структур. Питання адаптації до швидкозмінних умов зовнішнього середовища для машинобудівних підприємств є особливо актуальним, зважаючи на те, що ефективність їх діяльності визначається соціально-економічними чинниками. Успішна реалізація процесу перетворення в сучасну багатофункціональну галузь, ефективно функціонуючу незалежно від змін оточуючого середовища, повинна стати стратегічним орієнтиром, досягнення якого, вимагає цілеспрямованих зусиль машинобудівних підприємств та забезпечення їх належної підтримки з боку державних інституцій (рис. 1). Основні функції у процесі формування та підтримки безпеки і стійкості суб’єктів господарювання повинні виконуватися на функціональному рівні, тобто безпосередньо на підприємствах.
Рис.1. Механізм формування економічної безпеки і стійкості машинобудівних підприємств [1, с.148]
Забезпечення та підтримка економічної стійкості машинобудівних підприємств передбачає їх здатність швидко адаптуватися до умов зовнішнього середовища, що загострює потребу менеджерів у володінні достовірною та актуальною інформацією. Це обумовлює необхідність формування ефективного механізму інформаційного забезпечення підприємств.
На нашу думку, особливої уваги та інструментів підтримки потребують підприємства, що мають критичний рівень стійкості, оскільки стійкі підприємства вже самостійно сформували ефективний механізм її підтримки, а нестійкими – державі займатися недоцільно, за виключенням окремих підприємств пріоритетно-важливої спеціалізації.
Посилання
Яременко О.Ф. Середовище підприємства як чинник небезпеки діяльності суб'єкта господарювання / О.Ф. Яременко // Вісн. ХНУ. – 2006. – №5, т. 2. – С. 144– 150.