ПРОБЛЕМИ ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ ЯКОСТІ В БУДІВЕЛЬНІЙ ГАЛУЗІ

Автор(и)

  • Євген Чуб

Анотація

Питання забезпечення якості робіт в будівельній галузі набуває все більше актуальності. Ринок будівництві в Україні знаходиться зараз у фазі зростання. В 2016 році український ринок будівельних матеріалів виріс на 33%, а ринок будівельних робіт зріс на 12% [1].

Серед найпоширеніших проблем новобудов в Україні слід виділити використання неякісних будівельних матеріалів, дешевих пластикових вікон. Дозволити собі низьку якість робіт і матеріалів забудовники можуть з двох причин: через нечітко прописані будівельні законодавства і відсутності у споживачів досвіду контролю якості при інвестуванні побудови житла. Адже часто покупці взагалі не знають, які документи потрібно вимагати від забудовника і хто відповідає за якість будівництва [2].

Контролювати якість від лиця держави повинні інспектори Державного архітектурно - будівельного контролю (ДАБК). Але інколи ці інспектори допускають помилки, приймаючи в експлуатацію будинки з незавершеними будівельними роботами і непрацюючими комунікаціями. Це одна з найбільших проблем забезпечення якості. Наприклад, сумнозвісний житловий комплекс «Брест -Литовський» під Києвом здали в експлуатацію декілька років тому. Хоча електроенергія на той момент постачалася завдяки посереднику тимчасовою схемою, а вода зі свердловини з позначкою «для технічних робіт» [2].

Ще одною важливою проблемою є недостатня кількість кваліфікованих кадрів. Причин є декілька, по-перше, що будівельні професії вважаються не престижними через низьку заробітну плату у порівнянні з великими витратами праці, по-друге. це деградація професійно-технічної освіти у сфері будівництва. Фактичного безробіття у сфері будівництва майже немає, проте значна чисельність будівельників працює «в чорну», серед яких є і багато кваліфікованих кадрів. Не менш вагомою причиною є зовнішня міграція, по факту багато будівельників,серед яких значна частина кваліфікованих, їдуть працювати закордон. Для вирішення зазначених проблем необхідно створити стимул в першу чергу для молоді яка тільки обирає професію, тобто високоякісний рівень освіти з урахуванням науково-технічного прогресу, та для фактично висококваліфікованих кадрів у вигляді високої заробітної платні і створення достойних трудових умов [3].

Тільки пару років тому, почала змінюватися ситуація щодо забезпечення якості робіт у будівництві, коли, крім вигідної розстрочки, кредиту та інших цікавих умов продажу, забудовники почали надавати покупцям гарантії на якість будівельних матеріалів і робіт, а також масово переводити експлуатацію зведених об'єктів на самостійне обслуговування. Заправило, забудовники надають можливість споживачам ознайомитися з планування майбутніх квартир, але не знайомлять з проектною документацією, сертифікатами якості будівельних матеріалів і ліцензіями генеральних підрядників на виконання будівельних робіт [2].

Для досягнення максимального рівня якості забудовники застосовують так звану лінійну систему контролю якості. Її сутність полягає в тому, що кожен вид робіт виконує автономна бригада, і кожна з них, приходячи на свою ділянку після попередньої, повинні прийняти виконані завершені роботи. Спочатку, у встановлений термін, із генеральною підрядною організацією підписується договір на виконання робіт. Другий етап - здача роботи, підписання документів з гарантією якості та передача інвестору. Крім того, наступна бригада, яка заступила на будівництво, може виявити недоліки колег і повідомити про це виконроба. А він застосує відповідні санкції до недобросовісних будівельників. Ця схема роботи вигідна, перш за все, інвесторам, оскільки дозволяє виявити брак на ранніх стадіях. Отже,істотно заощадити кошти на переробці. Відповідно, ці витрати не будуть закладені в собівартість будівництва [2]

Рішенням проблем може бути створення інформаційних центрів, посилення контролю якості будівельних продуктів за міжнародними стандартами та впровадження новітніх технологій будівництва.

Література:

1. Украинский рынок строительства и строительных материалов [Електронний ресурс]. – 2016. – Режим доступу до ресурсу:https://www.business.ua/press_releases/ukrainskiy_rynok_stroitelstva_i_
stroitelnykh_materialov_rezultaty_3_mes_2016-290914/.

2. Ще не ринок покупця, та вже й не диктат продавця [Електронний ресурс] – Режим доступу до ресурсу: http://gazeta.dt.ua/business/sche-ne-rinok-pokupcya-ta-vzhe-y-ne-diktat-prodavcya-zabudovniki-pochali-davati-kliyentam-garantiyi-na-yakist-budivelnih-materialiv-i-robit-_.html

3. Основні проблеми будівельної галузі та шляхи їх вирішення [Електронний ресурс] – Режим доступу до ресурсу: http://www.rusnauka.com/20_AND_2014/Economics/9_174303.doc.htm.

 

Науковий керівник: доцент, к. е.н.Чупріна М.О.

Посилання

Украинский рынок строительства и строительных материалов [Електронний ресурс]. – 2016. – Режим доступу до ресурсу:https://www.business.ua/press_releases/ukrainskiy_rynok_stroitelstva_i_

stroitelnykh_materialov_rezultaty_3_mes_2016-290914/.

Ще не ринок покупця, та вже й не диктат продавця [Електронний ресурс] – Режим доступу до ресурсу: http://gazeta.dt.ua/business/sche-ne-rinok-pokupcya-ta-vzhe-y-ne-diktat-prodavcya-zabudovniki-pochali-davati-kliyentam-garantiyi-na-yakist-budivelnih-materialiv-i-robit-_.html

Основні проблеми будівельної галузі та шляхи їх вирішення [Електронний ресурс] – Режим доступу до ресурсу: http://www.rusnauka.com/20_AND_2014/Economics/9_174303.doc.htm.

##submission.downloads##

Опубліковано

2017-04-06

Номер

Розділ

Менеджмент сучасного бізнесу в умовах трансформаційних перетворень економіки