КОНЦЕПТ УБЕЗПЕЧУВАЛЬНОГО УПРАВЛІННЯ ПІДПРИЄМСТВОМ

Автор(и)

  • Олександра Миколаївна Ляшенко Національний інститут стратегічних досліджень,

Анотація

Рушійною силою створення, функціонування та розвитку підприємства є діяльність, яка завжди пов’язана з інтересами, міра узгодження котрих формує його економічну свободу. Ситуативна невизначеність і зламоподібність розвитку суттєво обмежує таку свободу, створюючи тим самим численні «пастки» для управління підприємствами. Економічна свобода спирається на можливості вибору напрямів діяльності підприємства, які найбільше відповідають внутрішнім та зовнішнім закономірностям його розвитку. І тут може виникати суттєвий конфлікт, етимологія якого ґрунтується на суперечності закономірностей розвитку підприємства та його економічної безпеки.

Існуючі теорії функціонування підприємства, на жаль, висвітлюють лише окремі аспекти його діяльності. Тому узагальнюючою має бути така інтеграційна концепція, в рамках якої підприємство виконує роль системного інтегратора різноманітних соціально-економічних процесів у часі і просторі. При цьому ключовою ланкою є інтеграція у часі, тобто забезпечення безпечного існування та розвитку підприємства. Таке теоретичне розуміння сутності підприємства потребує концептуалізації управління економічною безпекою підприємства, яка не суперечить як теперішнім, так і майбутнім умовам розвитку підприємства.

Як об’єкт управління підприємство розглядається доволі різнобічно – і як явище [1], і як механізм [2], і як система логічних моделей [3], що, з одного боку, ускладнює розробку підходів до управління економічною безпекою, а з іншого – надає можливості деталізації таких підходів. Так, конфліктно-ігровий підхід до організації (підприємства) розглядає підприємство "як море невизначеності з острівцями визначеності" [4]. Такий підхід розкриває іманентність економічної безпеки як характеристики підприємства та, водночас, частково пояснює труднощі, пов’язані із убезпечу вальним концептом управління, який представляє собою динамічну трансформацію управління підприємством,скеровану на системо збереження таких його властивостей як надійність, гнучкість, керованість та результативність.

Проходячи низку трансформацій, економічна свобода зумовлює зміст процесу управління підприємствами. Якщо нехтувати деякими обставинами, то можливості вибору альтернатив управлінських рішень цілком можуть служити критерієм рівня економічної свободи управлінської діяльності

У процесі реалізації власних цілей неминуче зіткнення економічних інтересів, унаслідок чого кожне підприємство прагне нейтралізувати зусилля конкурентів і забезпечити сприятливі умови досягнення своїх цілей. Тому свобода конкуренції є одним з видів економічноїсвободи підприємств, оскільки конкуренція це їх природний стан і умова розвитку. Безумовно, конкуренція обмежує економічну свободу підприємств-учасників. Проте, володіючи певною економічною свободою і спираючись на таку властивість динамічної системи, як гнучкість, підприємство не тільки пристосовується до конкурентного середовища, яке постійно змінюється, але і само генерує умови конкуренції, розширюючи тим самим можливості вибору. Як наслідок – підприємство скорочує можливості вибору для конкурентів, запроваджуючи тим самим елементи убезпечувального управління.

Отже, теоретичні засади убезпечувального управління підприємством мають комплементарно-вибірковий характер, зумовлений тим, що однозначний вибір тієї чи іншої концепції щодо функціонування підприємства практично унеможливлений через існування лише короткого проміжку часу, в межах якого використовуються ті чи інші постулати економічної безпеки підприємства. В умовах світової гібридної війни [5], вибір раціональних рішень щодо убезпечу вального управління підприємством є не ередитарним.

Література:

1.Лесков М. А. Концепция построения модели безопасности социальных систем / М. А. Лесков // Безопасность. — 1994. — № 7-12(23). — С. 83–93.

2.Моделювання економічної безпеки: держава, регіон, підприємство : [монографія] / за ред. В. М. Гейця. — Х.: ІНЖЕК, 2006. — 240 с.

3. Кузьменко А. Проблеми відповідності стратегії та системи забезпечення безпеки України національним потребам [Електронний ресурс] / А. Кузьменко. — Режим доступу: http://www.justinian.com.ua/article.php?id=2432

4.Кузенко Т. Б. Планування економічної безпеки підприємств в умовах ринкової економіки : автореф. дис. на здобуття наук. ступеня канд. екон. наук : спец. 08.00.04 "Економіка, організація і управління підприємствами"/ Т. Б. Кузенко. — К., 2004. — 18 с.

5. Світова гібридна війна: український фронт : монографія / за заг. ред. В. П. Горбуліна. – К.: НІСД, 2017. – 496 с.

Посилання

Лесков М. А. Концепция построения модели безопасности социальных систем / М. А. Лесков // Безопасность. — 1994. — № 7-12(23). — С. 83–93.

Моделювання економічної безпеки: держава, регіон, підприємство : [монографія] / за ред. В. М. Гейця. — Х.: ІНЖЕК, 2006. — 240 с.

Кузьменко А. Проблеми відповідності стратегії та системи забезпечення безпеки України національним потребам [Електронний ресурс] / А. Кузьменко. — Режим доступу: http://www.justinian.com.ua/article.php?id=2432

Кузенко Т. Б. Планування економічної безпеки підприємств в умовах ринкової економіки : автореф. дис. на здобуття наук. ступеня канд. екон. наук : спец. 08.00.04 "Економіка, організація і управління підприємствами"/ Т. Б. Кузенко. — К., 2004. — 18 с.

Світова гібридна війна: український фронт : монографія / за заг. ред. В. П. Горбуліна. – К.: НІСД, 2017. – 496 с.

##submission.downloads##

Опубліковано

2017-04-06

Номер

Розділ

Менеджмент сучасного бізнесу в умовах трансформаційних перетворень економіки