МЕТОДИЧНИЙ ПІДХІД ДО ОЦІНКИ ЕФЕКТИВНОСТІ ІМПОРТНИХ ОПЕРАЦІЙ
Анотація
Ефективність будь-якого виду діяльності з боку споживачів визначається їх визнанням тієї цінності, що їм забезпечується такою діяльністю, тобто створеною для них споживчою вартістю. Для підприємства, що здійснює зовнішньоекономічну діяльність, ефективність визначатиметься реалізованою в таких умовах доданою вартістю. Додана вартість, зменшена на суму витрат, загальновідомо, утворює прибуток. Тому ефективність імпортних операцій в кінцевому рахунку визначається споживачем, який своїми коштами фактично утворює прибуток підприємства – суб’єкта ЗЕД.
Зрозуміло, що сума прибутку сама по собі не може виступати критерієм ефективності імпортних операцій. Для цього доцільно використовувати показники рентабельності використання активів, витрат, імпортної, зовнішньоекономічної та господарської діяльності підприємства в цілому.
Згідно Постанови Правління Національного банку України «Про затвердження Інструкції про порядок здійснення контролю за експортними, імпортними операціями» [1] імпортом вважається купівля українськими суб'єктами зовнішньоекономічної діяльності в іноземних суб'єктів господарської діяльності товарів із ввезенням або без ввезення цих товарів на територію України, включаючи купівлю товарів, призначених для власного споживання установами та організаціями України, розташованими за її межами. Отже, імпорт є частиною зовнішньоекономічної діяльності підприємства.
Ії метою, як і будь-якого іншого виду господарської діяльності, є отримання прибутку, і, як наслідок, підвищення добробуту власників підприємства. Відповідно, з урахуванням впливу чинників зовнішнього та внутрішнього середовища, досягнення цієї мети лежить в площині:
- збільшення виручки від реалізації продукції (робіт, послуг), що отримана в порядку імпорту;
- зменшення витрат на здійснення логістичних імпортних операцій;
- оптимізацію загальногосподарських витрат, що формуються в імпортній діяльності.
Зазвичай зростання імпортної діяльності вимагає дотримання певних пропорцій економічного зростання: зміна прибутку від імпортних операцій повинна перевищувати валовий прибуток від таких операцій, темп зростання якого має перевищувати зростання виручки від імпортних операцій та збільшення суми активів, що задіяні в таких операціях (що зображено формулою 1):
ТПоп<ТПвал<Твир<Такт (1).
Слід вказати на те, що при визначенні валового прибутку від продажу імпортованих товарів існують певні складнощі, пов’язані, з одного боку, з їх різною контрактною вартість, а з іншого, з впливом коливань валютного курсу.
В науковій літературі виокремлюють два підходи до оцінки ефективності імпортних операцій [2, c. 258]. Один з них отримав назву витратного через необхідність забезпечення окупності витрат, що виникають внаслідок здійснення імпортних операцій. Інший називається ресурсним, оскільки вимагає оцінювання ефективності використання активів та тієї частини капіталу, що спрямовується на формування активів, задіяних в імпортних операціях.
Кожен з цих підходів вимагає застосування певної системи показників, що розраховуються за відповідними інформаційними джерелами, якими виступають дані первісного та аналітичного та бухгалтерського обліку.
Для проведення контролю за ефективністю імпортних операцій пропонується застосовувати загальновідому формулу Дюпона, яка відповідно до вимог факторного аналізу, враховує показники рентабельності зовнішньоекономічної діяльності в частині імпорту (або власне рентабельність імпортних операцій), оборотність активів (або оборотних активів) та фінансовий леверидж [3].
За такого підходу враховуватиметься як ефективність імпортних операцій в цілому, результативність управління зовнішньоекономічною діяльністю, так і рівень фінансовою стійкості. Це дозволить виявляти наявні резерви і «вузькі місця» для забезпечення зростання зовнішньоекономічної діяльності в частині здійснення імпортних операцій.
Література
- Постанова Правління Національного банку України «Про затвердження Інструкції про порядок здійснення контролю за експортними, імпортними операціями» [Електронний ресурс] – Режим доступу: http://zakon2.rada.gov.ua/laws/show/z0338-99.
- Мартьянова О.В. Оценка показателей эффективности внешнеторговых операций для реализации интересов собственников бизнеса: дис. на соиск. канд. экон. наук / Мартьянова О.В. – М., 2013. – 284 с.
- Формула Дюпона (DuPontformula)[Електронний ресурс] – Режим доступу: https://www.audit-it.ru/finanaliz/terms/performance/dupont_formula.html
Науковий керівник: к.е.н., доцент Хлевицька Т.Б.
Посилання
Постанова Правління Національного банку України «Про затвердження Інструкції про порядок здійснення контролю за експортними, імпортними операціями» [Електронний ресурс] – Режим доступу: http://zakon2.rada.gov.ua/laws/show/z0338-99.
Мартьянова О.В. Оценка показателей эффективности внешнеторговых операций для реализации интересов собственников бизнеса: дис. на соиск. канд. экон. наук / Мартьянова О.В. – М., 2013. – 284 с.
Формула Дюпона (DuPontformula)[Електронний ресурс] – Режим доступу: https://www.audit-it.ru/finanaliz/terms/performance/dupont_formula.html