МІЖНАРОДНЕ СПІВРОБІТНИЦТВО У ГАЛУЗІ АЛЬТЕРНАТИВНОЇ ЕНЕРГЕТИКИ: СТАН ТА ПЕРСПЕКТИВИ

Автор(и)

  • Яна Колешня

Анотація

На сьогодні проблема енергозалежності в Україні все більше ускладнюється – і через міжнародні політичні проблеми, і через внутрішні (блокування поставок вугілля із зони проведення АТО). Тому актуальність альтернативної енергетики стає все очевиднішою. Проте ще однією причиноюцього є велика енергозатратність української промисловості: виробництво одиниці продукції потребує енергії у 8 разів більше, ніж у Європі. Саме тому крім оновлення існуючої системи енергозабезпечення Україна потребує розвитку сучасної, альтернативної енергетики.

Потенціал нашої країни у даній сфері досить значний, за оцінками експертів, близько 40% потреб в енергії може покриватися за рахунок відновлюваних джерел енергії (ВДЕ) [1]. І хоча доля альтернативної енергетики все ще незначна, проте про її розвиток свідчи в тому числі і статистика – в липні 2016 року сумарна потужність ВДЕ перетнула межу в 1 ГВт [2]. Потенціал вироблення енергоносіїв з ВДЕ і альтернативних видів палива, за даними Держенергоефективності України, складає 98 млн.т.у.п.

Проте розвиток альтернативної енергетики гальмується багатьма факторами, серед яких і низьке фінансування, і високий рівень бюрократії, і мала кількість вітчизняних розробок та, як наслідок, вітчизняного обладнання на ринку (звідси і висока його вартість). А тому Україні потрібна тісна співпраця з країнами, що вже активно працюють у даній сфері.

Однією з країн з найбільш розвиненою альтернативною енергетикою є Китай. На сьогодні китайські компанії є одними з найбільш перспективними інвесторами – дві з них виявили бажання побудувати в Чорнобилі сонячну станцію потужністю 1 ГВт. Щодо інших країн, то прикладів перспективної співпраці можна привести багато: виробництво біоетанолу австрійською компанією (Житомирська обл.), будівництво біогазової установки італійською компанією Biogas Engineering (Вінницька обл.), будівництво сонячних електростанцій компанією із Саудівської Аравії (Вінницька область) тощо.

Крім того, в Україні готова розмістити виробництво обладнання для сонячної енергетики литовська компанія – Житомирська область; у Дніпропетровській області планується виробництво сонячних панелей австрійською компанією. Розміщення виробництва обладнання для альтернативної енергетики дозволить в тому числі зробити його дешевшим для споживачів.

Більшість компаній, що сьогодні надають послуги по підбору та встановленню обладнання для вироблення енергії з ВДЕ є або зарубіжними, або спільними. І, незважаючи на зростаючу їх кількість, споживачу (як приватному, так і підприємству), досить легко обрати саме ту, що влаштує його, оскільки в Україні вже працюють платформи по підбору постачальника (наприклад, біржа Джоуль: http://joule.pro).

Ще однією важливою формою міжнародного співробітництва є участь у конференціях та виставках, присвячених альтернативній енергетиці (наприклад, Solar Energy Ukraine, SEF-2016 тощо). Їх важливість полягає не лише у можливості знайти постачальників обладнання, перейняти успішний досвід, а й знайти фінансування, оскільки фінансові та інвестиційні установи також беруть участь у таких заходах, а також представити свій Start-Up проект.

Фінансування для вітчизняних споживачів є найбільшою проблемою, вирішити яку самостійно дуже складно, а то й неможливо. В той же час, пошук інвесторів для реалізації проектів у галузі альтернативної енергетики в більшості випадків виводить на зарубіжні компанії.Навіть за оцінками експертів, банківські кредити в Україні є дуже дорогими і внутрішній ринок не є перспективним постачальником фінансових ресурсів, а тому найбільш очікуваними є інвестиції саме від міжнародних фінансових інституцій та компаній. Пошук інвестицій полегшується можливістю відслідковувати гранти на онлайн-платформах (наприклад, Фонд Генріха Белля, USAID тощо).

Всі ці факти ще раз свідчать про перспективність української альтернативної енергетики не лише як засобу зменшення енергетичної залежності держави, а й як джерела для іноземних інвестицій.

Література:

1. Савенко С. Енергетична незалежність України – міф чи реальність [Електронне джерело]. – Режим доступу: http://news.finance.ua/ua/news/-/391866/energetychna-nezalezhnist-ukrayiny-mif-chy-realnist

2. Федосенко Н. Сумарна потужність об'єктів альтернативної енергетики в Україні сягнула 1 ГВт [Електронне джерело]. – Режим доступу: http://ecotown.com.ua/news/Sumarna-potuzhnist-ob-yektiv-alternatyvnoyi-enerhetyky-v-Ukrayini-syahnula-1-HVt/

Посилання

Савенко С. Енергетична незалежність України – міф чи реальність [Електронне джерело]. – Режим доступу: http://news.finance.ua/ua/news/-/391866/energetychna-nezalezhnist-ukrayiny-mif-chy-realnist

Федосенко Н. Сумарна потужність об'єктів альтернативної енергетики в Україні сягнула 1 ГВт [Електронне джерело]. – Режим доступу: http://ecotown.com.ua/news/Sumarna-potuzhnist-ob-yektiv-alternatyvnoyi-enerhetyky-v-Ukrayini-syahnula-1-HVt/

##submission.downloads##

Опубліковано

2017-04-06

Номер

Розділ

Міжнародний бізнес в умовах тенденцій розвитку глобальних викликів