ПРОБЛЕМИ РОЗВИТКУ ЕКСПОРТНОГО ПОТЕНЦІАЛУ МАШИНОБУДІВНИХ ПІДПРИЄМСТВ УКРАЇНИ

Автор(и)

  • Валерія Бондар НТУУ,

Анотація

Експортний потенціал підприємства є динамічною характеристикою, що залежить від великої кількості факторів як внутрішнього так і зовнішнього середовища підприємства. Підприємства змушені працювати за умов значної конкуренції та малої прогнозованості, що потребує постійного відстеження стану їх зовнішньоекономічної діяльності, в т.ч. і стану експортного потенціалу, з метою прийняття вчасних, якісних та адекватних управлінських рішень. Машинобудівна галузь є однією з ключових складових української промисловості, тому її економічний розвиток в значній мірі впливає на ефективність функціонування нашої економіки в цілому.

Починаючи з 2013 року можна помітити тенденцію, що підприємства машинобудування були спеціалізовані не тільки на випуск машинобудівної продукції, а й продукції військового призначення. Перепрофілювання виробництва призвело до того, що була створена нова техніка, яка раніше не виготовлялася в Україні: пасажирські вагони, вагони дизель- та електропоїздів, електровози, машини безперервного литва, деякі види насосів, арматури, компресорів тощо [1].

Як показують статистичні дані, останні роки спостерігається коливання показників експорту машинобудівної продукції (табл.1).

Таблиця1

Динаміка виробництва продукції машинобудівної галузі України (2014-2016 рр.)

РІк

Обсяг реалізації продукції машинобудівної галузі

З нього обсяг експортованої продукції

млн.грн

у % до загального обсягу реалізації

млн.грн

у % до загального обсягу реалізації продукції машинобудування за рік

2014

94088,4

7,9

50861,1

54,1

2015

103708,1

6,9

57608,6

55,5

2016

116333,5

6,6

55118,0

47,4

Велика кількість проблем, що стосуються розвитку експортного потенціалу машинобудівної галузі, стосуються безпосередньо підприємств галузі, а не лише питань державної політики та регулювання зовнішньоекономічної діяльності.До таких проблем досі відноситься невідповідність матеріально-технічної бази українських підприємств закордонним аналогам. Цезнижує їх конкурентні переваги, і без сумніву від цього страждає рівеньконкурентоспроможності експортованої продукції.Також спостерігаються труднощіадаптування до постійних змін світовогоринку, що ставить все нові вимоги для підприємств в експортоорієнтованому промислово-виробничомунапрямі. І це лише деякі з проблем, які притаманнібільшості українськимкомпаніям-експортерам.


Рис. 1. Питома вага продукції машинобудування в структурі експорту України

Джерело: складено автором на основі [2]

Статистичні дані показують, що при загальному тренді зменшення експортованої вітчизняної продукції, частка машинобудування в загальній структурі експорту країни становить 11,5% в 2014 р., 12,1% в 2015 р. та 13,2% в 2016 р., тобто спостерігається тенденція до посилення своїх позицій в загальному обсязі. Таким чином, значення машинобудівної галузі на даному етапі розвитку вітчизняної економіки є значним, що призводить до розуміння необхідності впровадження нових методів управління підприємствами для збільшення експорту продукції машинобудівного комплексу.

Література:

1.Офіційний сайт Міністерства економічного розвитку і торгівлі України [Електронний ресурс]. – Режим доступу : http://www.me.gov.ua

2. Державна служба статистики України[Електронний ресурс]. –Режим доступу: http://www.ukrstat.gov.ua/

Посилання

Офіційний сайт Міністерства економічного розвитку і торгівлі України [Електронний ресурс]. – Режим доступу : http://www.me.gov.ua

Державна служба статистики України[Електронний ресурс]. –Режим доступу: http://www.ukrstat.gov.ua/

##submission.downloads##

Опубліковано

2017-04-06

Номер

Розділ

Міжнародний бізнес в умовах тенденцій розвитку глобальних викликів