Наукові конференції України, VІIІ Всеукраїнська науково-практична конференція «Сучасні підходи до управління підприємством»

Розмір шрифту: 
ФІНАНСОВІ МЕХАНІЗМИ ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ РЕАЛІЗАЦІЇ ПОРТФЕЛЮ ІННОВАЦІЙНИХ ПРОЕКТІВ ПІДПРИЄМСТВ УКРАЇНИ
Дмитро Абрамов

Остання редакція: 2015-04-23

Тези доповіді


У статті автором розглянуто традиційні джерела фінансування інноваційної діяльності промислових підприємств України, інноваційних проектів, а також наявних негативних тенденцій, що визначають доступність залучення кожного з видів джерел.

Ключові слова: джерела фінансування, інноваційна діяльність, інноваційні проекти.

Аuthor considered traditional sources of financing innovation manufacturing enterprises in Ukraine, innovation projects and available negative trends that determine the availability of involvement of each of the sources.

Keywords: sources of financing, innovation, innovation projects.

Вступ. Вітчизняні суб’єкти господарювання у виробничій сфері на сьогоднішній день опинились у надскладній зовнішньо та внутрішньо-економічній ситуації: вимушена переорієнтація виробництва в умовах стану війни, високі відсоткові ставки за кредитами, зменшення інвестиційної привабливості країни, погіршення позицій за міжнародними рейтинговими агентствами, зростання недовіри населення до банківської сфери та ін. Такі виклики потребують першочергової диверсифікації фінансових механізмів реалізації інвестиційно-інноваційної стратегії підприємств, що є ключовою умовою створення конкурентоспроможної продукції з високою доданою вартістю в умовах інтеграції України до європейського економічного простору. Зауважимо, що це, в першу чергу, не є інструментом подолання наявної кризи, а лише способом «виживання» в нових умовах господарювання.

Аналіз останніх досліджень і публікацій. Проблемами фінансового забезпечення інноваційної діяльності суб’єктів господарювання займалися багато вітчизняних та зарубіжних вчених-економістів. Фундаментальний аналіз інвестиційних процесів розглянуто у працях Дж.М.Кейнса, І.Фішера, В. Міта. Аналізом підвищення ефективності фінансування інноваційної діяльності займалися Н. Краснокутська, А. Поддєрьогін, М. Туган-Барановський, Й. Шумпетер та ін.

Не зважаючи на різноманітність наукових поглядів щодо управління фінансовими механізмами здійснення інноваційної діяльності на рівні підприємства, ми виділяємо недостатньо досліджену сферу механізму диверсифікації залучення фінансових ресурсів для реалізації інноваційного портфелю підприємства в умовах наявних зовнішніх та внутрішніх економічних дестабілізуючих чинників.

Постановка завдання. Метою дослідження є аналіз існуючих традиційних інструментів залучення фінансових ресурсів для реалізації портфелю інноваційних проектів підприємств України.

Результати дослідження. Що, де, як та коли фінансувати є найбільш узагальнюючими питаннями, котрі супроводжують наявну інвестиційно-інноваційну діяльність, пов’язану з реалізацією портфелю інноваційних проектів та які знайшли своє відображення у найбільш розповсюджених рекомендаціях й стандартах проектного менеджменту: IPMA (європейська модель), PMI (американська модель), P2M (японська модель).

Проте, якщо механізм розподілу, перерозподілу та оптимізації фінансових ресурсів для реалізації портфелю інновацій суб’єкта господарювання має певний регламентуючий характер, то безпосередньо процес залучення таких ресурсів визначається першочергово конкретними умовами господарювання, наявною законодавчо-правовою базою, макроекономічними показниками, котрі безпосередньо формують національний інвестиційний профіль.

Відповідно до чинного законодавства, умови фінансування інноваційної діяльності визначаються Законом України «Про інноваційну діяльність» від 04.07.2002 р. № 40-IV, де зазначені наступні фінансові джерела [1]:

-     кошти Державного бюджету України;

-     кошти місцевих бюджетів і кошти бюджету Автономної Республіки Крим;

-     власні кошти спеціалізованих державних і комунальних фінансово-кредитних установ;

-     власні або взяті у борг кошти суб’єктів інноваційної діяльності;

-     кошти (інвестиції) будь-яких фізичних і юридичних осіб;

-     інші джерела, не заборонені законодавством України.

Відповідно до вищезгаданого Закону, ми можемо прослідкувати динаміку розподілу обсягу фінансування інноваційної діяльності за джерелами. Такий аналіз дозволить нам в першу чергу виявити доступність залучення кожного джерела відповідно до наявних умов функціонування суб’єкта господарювання.

З наявного розподілу джерел фінансування (рис.1) інноваційної діяльності промислових підприємств України прослідковуються наступні тенденції:

  1. Кошти державного та місцевих бюджетів: критичний рівень фінансування, який сягнув 1,9% із загальної структури, що пояснюється падінням ВВП, від’ємним торговельно-сальдовим балансом й бюджетним дефіцитом, як похідне явище до попередніх факторів впливу.

 

Рис.1. Розподіл джерел фінансування інноваційної діяльності підприємств України, %

Джерело: [2]

  1. Кошти вітчизняних та іноземних інвесторів: на нашу думку, «значний» темп приросту порівнюючи показники 2013 р. з базовим 2011 р. пояснюється можливістю прогнозування інвесторами свою діяльність в наявних на той час суспільно-політичних та соціально-економічних умов (щонайменше закладанням очікуваної номінальної ставки дохідності інвестицій у дисконтуванні майбутніх грошових потоках).
  2. Кредити: безумовним фактором скорочення цього ресурсу пояснюється темпами інфляції в країні, що безпосередньо впливають на середньозважену облікову ставку регулятора за всіма інструментами [3].
  3. Власні кошти: збільшення цього показника з 2011 р. до 2013 р. на 20% не відображає позитивні явища у сфері законодавчого регулювання господарської діяльності бізнесу, його стимулювання, яке безпосередньо впливає на рівень його прибутковості та можливості реінвестування прибутку в інноваційні проекти, пришвидшуючи процес перетворення нематеріального активу у «кінцевий продукт». Навпаки, попередньо розглянуті три показники свідчать про обмеженість доступу бізнесу до зовнішніх фінансових джерел, про інвестиційний голод, що безпосередньо відображається на темпах приросту реалізованої продукції та послуг (- 4,3% у 2013 р.) [4].

На нашу думку, для повного розуміння критичності стану наявного ринку капіталу в Україні для забезпечення інноваційно-орієнтованої економіки, заснованої на комерціалізації «нового знання» та формуванні постіндустріального суспільства, необхідно проаналізувати структуру прямих іноземних інвестицій (ПІІ), де система трансферу технології набуває похідне та надважливе значення.

 

Рис. 2. Структура ПІІ за видами промислової діяльності, млн. дол. США

Джерело: [5]

Статистичні данні свідчать про дуалізм впливу ПІІ на національну економіку та стимулювання переходу на новий технологічний уклад. Серед найбільш привабливих для іноземних інвесторів галузей економіки залишається переробна, де найбільша частка накопичених ресурсів залишається у металургійної промисловості – 34,6% (2013 р.), харчової – 17,9% (2013 р.) та хімічної – 15,3% (2013 р.). Поза увагою залишається високотехнологічне виробництво, оскільки частка машинобудування у цій структурі є нижчою за базовий 2010 р., і в 2013 становить – 6,8% [5].

Висновки. Таким чином, проведений аналіз наявних фінансових механізмів реалізації інноваційно-інвестиційної діяльності промислових підприємств свідчить про негативні тенденції розподілу джерел фінансування, доступності капіталу та галузевої пріоритетності. Наступні дослідження будуть присвячені деталізовану вивченню й аналізу наявних тенденцій, що визначають механізми та інструменти залучення фінансових ресурсів для реалізації інноваційної діяльності й інноваційних проектів в т.ч.

Література

  1. Закон України «Про інноваційну діяльність» № 40-IV від 04.07.2002 [Електронний ресурс] / Портал «Верховна Рада України». – Режим доступу: http://zakon4.rada.gov.ua/laws/show/40-15.
  2. Білоконь О. І. Інноваційна діяльність промислових підприємств у 2013 році [Електронний ресурс]/ О. І. Білоконь – 2013. – Режим доступу: http://ukrstat.org/uk/druk/publicat/kat_u/publnauka_u.htm.
  3. Бюлетень Національного банку України [Електронний ресурс]. – 2015. – Режим доступу: http://www.bank.gov.ua/files/stat.pdf.
  4. Економічна ситуація та макроекономічне прогнозування [Електронний ресурс] / Портал «Міністерство економічного розвитку і торгівлі України». – Режим доступу: http://www.me.gov.ua/Tags/DocumentsByTag?lang=uk-UA&tag=Ekonomichna
    SituatsiiaTaMakroekonomichnePrognozuvannia
    .
  5. Надходження прямих інвестицій від нерезидентів та внесення прямих інвестицій за кордон [Електронний ресурс] / Портал «Державна Служба Статистики України» – Режим доступу: http://ukrstat.org/uk/metaopus/2014/0106001_2014.htm.

Науковий керівник: к.е.н.,доцент Бояринова К.О.