Наукові конференції України, VІIІ Всеукраїнська науково-практична конференція «Сучасні підходи до управління підприємством»

Розмір шрифту: 
СУЧАСНІ ПІДХОДИ ДО ФОРМУВАННЯ ОРГАНІЗАЦІЙНО-ЕКОНОМІЧНОГО МЕХАНІЗМУ УПРАВЛІННЯ КОНКУРЕНТОСПРОМЖНІСТЮ ПІДПРИЄМСТВА В УМОВАХ НЕСТАБІЛЬНОГО СЕРЕДОВИЩА
Людмила Євгенівна Довгань, Оксана Сергіївна Завальна

Остання редакція: 2015-04-22

Тези доповіді


Анотація. У статті представлено сучасні підходи до формування організаційно-економічного механізму управління конкурентоспроможністю підприємства. Визначено основні риси механізму та доведено необхідність його застосування в умовах нестабільного середовища.

Summary. Modern approaches to formation of the organizational- economic mechanism of management of competitiveness of the enterprise are presented in article. Defined the main features of the mechanism and the necessity of its application in an unstable environment.

Ключові слова: організаційно-економічний механізм, конкурентоспроможність підприємства, управління, нестабільне середовище.

Keywords: organizational-economic mechanism, competitiveness, management, unstable environment.

Постановка проблеми. Більшість промислових підприємств сьогодні не можуть швидко адаптуватися до постійно змінних факторів зовнішнього середовища. У ринкових умовах функціонування тільки те підприємство отримує спроможність подальшого економічного та соціального розвитку, яке в своїй діяльності активно використовує механізм управління конкурентоспроможністю підприємства. Саме тому одним з актуальних питань для керівників підприємств є формування організаційно-економічного механізму управління конкурентоспроможністю підприємства, який спроможний забезпечити ефективність управління та конкурентоспроможність підприємства в умовах нестабільного середовища.

Аналіз останніх досліджень і публікацій. Питання формування організаційно-економічного механізму управління конкурентоспроможністю підприємства досліджувались такими вітчизняними та зарубіжними вченими як Л. В. Балабанова, Т. Л. Безрукова, Л. М. Варава, Л. С. Єгорова, Ю. Б. Іванова, В. А. Павлова, Д. В. Погребняк, В. В. Чепурко та ін. Проте більшість із них концентрували увагу на створенні та вдосконаленні одного з видів організаційно-економічних механізмів, залишаючи поза увагою питання узагальнення та підсумовування сучасних підходів до формування організаційно-економічного механізму управління конкурентоспроможністю підприємства.

Формулювання цілей праці (постановка завдання). Метою даного дослідження є аналіз сучасних підходів до формування організаційно-економічного механізму управління конкурентоспроможністю підприємства та особливостей кожного з них в умовах нестабільного середовища.

Виклад основного матеріалу дослідження. Організаційно-економічний механізм управління конкурентоспроможністю є складною категорією управління. Він є сукупністю заходів, які спрямовані на досягнення поставлених цілей.

Під організаційно-економічним механізмом управління конкурентоспроможністю підприємства варто розуміти сукупність засобів та методів створення системи цілісного управління розвитком підприємства та результатами його діяльності, направленого на довгострокове забезпечення його конкурентних позицій на ринку [1].

Організаційно-економічний механізм управління конкурентоспроможністю підприємства є результатом дії системи внутрішніх і зовнішніх чинників функціонування та розвитку підприємства, в якому відображається складна система різноманітних економічних відносин.  Разом з тим, зі свого якісного боку, він виступає і визначальним фактором успішності цього підприємства, будучи  інструментом досягнення поставленої мети [2].

На думку Погребняка Д. В., організаційно-економічний механізм управління конкурентоспроможністю підприємств має забезпечувати довгострокові конкурентні переваги і сприяти нарощуванню конкурентного потенціалу в контексті загальних управлінських функцій (рис.1).

 

 

 

 

 

 

 

 


Рис. 1. Механізм управління конкурентоспроможністю підприємства в контексті загальних функцій управління [1]

Безрукова Т.Л. в структурі організаційно-економічного  механізму  виділяє  три  системи: систему забезпечення, функціональну систему, цільову систему (рис. 2). Зміст кожної з систем та кількість підсистем в кожній з систем організаційно-економічного механізму управління підприємством залежить від типу підприємства, сфери і масштабів діяльності, ступеня впливу зовнішнього середовища і результатів діяльності підприємства та інших факторів.

Таким чином, в якості організаційно-економічного механізму слід розглядати комплексну систему, що складається з системи забезпечення, функціональної     та     цільової    системи,    які    містять    певну    сукупність

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Рис. 2. Структура організаційно-економічного  механізму  управління конкурентоспроможністю підприємства [3]

організаційних і економічних важелів, які впливають на економічні і організаційні параметри системи управління підприємством з метою забезпечення ефективності управління і отримання конкурентних переваг [3].

Згідно з Варавою Л.М. організаційно-економічний механізм управління конкурентоспроможністю підприємства розробляється та функціонує під впливом факторів зовнішнього середовища та є складовою частиною системи стратегічного управління підприємством (рис. 3).

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Рис. 3. Схема організаційно-економічного механізму управління конкурентоспроможністю підприємства [4]

З рис. 3 видно, що дія організаційно-економічного механізму управління конкурентоспроможністю підприємства неможлива без організаційно-економічного забезпечення цього процесу, пов’язаного з розробкою та ефективним функціонуванням підсистем управління: управління маркетинговою діяльністю; управління якістю; управління виробничою діяльністю; управління фінансовою діяльністю; управління персоналом підприємства [4].

З іншої сторони організаційно-економічний механізм управління конкурентоспроможністю підприємства можна представити як специфічну багатофункціональну систему, що складається з комплексу взаємопов’язаних блоків, серед яких виділено блоки управління рівнем та системою забезпечення конкурентоспроможності (рис. 4). Реалізація означених блоків дозволяє координувати дії менеджменту щодо досягнення заданого рівня конкурентоспроможності для забезпечення оперативного реагування на зміни впливу зовнішнього і внутрішнього середовища та коригування обраної стратегії.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


 

Рис. 4. Організаційно-економічний механізм управління конкурентоспроможністю підприємства [5]

 

Як видно з блок-схеми, структуру організаційно-економічного механізму управління конкурентоспроможністю формують вісім програмно-цільових комплексних блоків. Вони відображають необхідні дії, конкретні економічні, техніко-технологічні заходи в їх взаємозв’язку та взаємозалежності, реалізація яких буде сприяти здійсненню результативних управлінських рішень у визначеній сфері діяльності. Усі блоки системи об’єднані базовим принципом: кожен з них забезпечує розв’язання проблеми підвищення конкурентоспроможності підприємства, посилення його позицій на світовому та внутрішньому ринках, стійкий розвиток за рахунок створення конкурентних переваг. Кожен з блоків, у свою чергу, також може розглядатися як система, що включає різні системоутворюючі компоненти [5].

Аналіз найбільш поширених варіантів формування організаційно-економічного механізму управління конкурентоспроможністю підприємства дозволяє виділити його основні риси, відповідно до яких він:

−       спрямований на забезпечення довгострокових конкурентних переваг на ринку та має сприяти нарощуванню конкурентного потенціалу;

−       забезпечує ефективність управління та дозволяє координувати дії менеджменту щодо досягнення заданого рівня конкурентоспроможності;

−       є складовою частиною системи стратегічного управління підприємством;

−       розробляється та функціонує під впливом факторів зовнішнього  та внутрішнього середовища та дозволяє оперативно реагувати на зміни в умовах нестабільного середовища;

Сьогодні, в умовах нестабільного середовища, однією з найважливіших функцій організаційно-економічного механізму управління конкурентоспроможністю підприємства є захист від несприятливих умов ринкового середовища, який повинен передбачати розробку комплексу заходів з обмеження економічного ризику в діяльності підприємства, що безпосередньо впливає на рівень конкурентоспроможності підприємства.

Висновки. Проведене дослідження показало, що, незважаючи на значні відмінності в побудові організаційно-економічного механізму управління конкурентоспроможністю підприємства, діяльність будь-якого з них спрямована на забезпечення та підвищення конкурентоспроможності підприємства в умовах нестабільного середовища.

Перспективним напрямом подальших досліджень є побудова організаційно-економічного механізму управління конкурентоспроможністю підприємства,який об’єднав би всі напрацювання в даній сфері.

 

Література

  1. Погребняк Д. В. Формування структури механізму управління конкурентоспроможністю промислових підприємств [Електронний ресурс] / Д. В. Погребняк // Вісник Чернігівського національного технологічного університету. – Режим доступу: http://vistnic.stu.cn.ua/index.pl?id=3&j=1&task=arcl.
  2. Чепурко В. В. Моделі ситуаційної діагностики стану аграрних підприємств / В. В. Чепурко // Фінанси України. – 2000. – №6. – С. 79-90.
  3. Безрукова  Т. Л.  Управление  конкурентоспособностью  предпринимательской организации: монография / Т. Л. Безрукова, Е. И. Сапронов, С. С. Морковина - М. : Изд-во "КноРус", 2008. - 163 с.
  4. Варава Л.М. Організаційно-економічне забезпечення управління конкурентоспроможністю промислового підприємства [Електронний ресурс] / Л.М. Варава, Г.В. Кравченко. – Режим доступу: knu.edu.ua/Files/V29verst/83.pdf
  5. Павлова В. А. Система управління конкурентоспроможністю підприємства / В. А. Павлова, Р. В. Губарєв // Європейський вектор економічного розвитку. – 2014. - № 2 (17). – C. 168-176.

Ключові слова


організаційно-економічний механізм, конкурентоспроможність підприємства, управління, нестабільне середовище.